Castigatorii premiilor Gopo

Luni seara a avut loc decernarea premiilor Gopo, a patra editie.
12 pelicule au fost nominalizate in acest an, numarul fiind mai mare decat anul trecut. Din juriu au facut parte: exploatantul Dana Bacanu (Noul Cinematograf al Regizorului Roman); criticii de film Viorica Bucur si Mihai Fulger; castigatorii Premiilor Gopo, Cristian Comeaga (producator – Restul e tacere – Gopo pentru Cel mai bun film in 2009) si Radu Muntean (Boogie – Gopo pentru Cel mai bun regizor in 2009); actrita si scenarista Mara Nicolescu. Marele castigator al serii a fost Politist, adjectiv, care a plecat acasa cu sase statuete.

Iata lista completa a castigatorilor

Cel mai bun film (lungmetraj): Politist, adjectiv, producator: Corneliu Porumboiu (42 km film), regia: Corneliu Porumboiu

Celelalte pelicule nominalizate:

– Cea mai fericita fata din lume (Romania-Olanda, 2009)
producator: Ada Solomon (HiFilm, Circe Films), regia: Radu Jude

РLe concert (Franta-Italia-Romania-Belgia, 2009), producator: Alain Attal (Les Productions du Tr̩sor, Oi Oi Oi, France 3 Cin̩ma, Castel Film), regia: Radu Mihaileanu

– Katalin Varga (Romania-Ungaria-Marea Britanie, 2009), producatori: Peter Strickland, Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu (Libra Film, Hai Hui Entertainment), regia: Peter Strickland

Cel mai bun regizor (lungmetraj): Corneliu Porumboiu – Politist, adjectiv

Ceilalti regizori nominalizati:

– Adrian Sitaru – Pescuit sportiv

– Radu Jude – Cea mai fericita fata din lume

– Radu Mihaileanu – Le concert

Cel mai bun scenariu de lungmetraj: Corneliu Porumboiu – Politist, adjectiv

Ceilalti scenaristi nominalizati:

– Anca Damian – Intalniri incrucisate

– Augustina Stanciu, Radu Jude – Cea mai fericita fata din lume

– Ileana Muntean, Mircea Staiculescu, Andrei Gruzsniczki – Cealalta Irina

– Radu Mihaileanu, Alain-Michel Blanc – Le concert

u>Cel mai bun actor intr-un rol principal intr-un film de lungmetraj: Dragos Bucur – Politist, adjectiv

Citeste si:  Horoscopul saptamanii 14-20 aprilie

Ceilalti actori nominalizati:

– Adrian Titieni – Pescuit sportiv

– Andi Vasluianu – Cealalta Irina

– Florin Piersic Jr. – Calatoria lui Gruber

– Valentin Popescu – Cele ce plutesc

Cea mai buna actrita intr-un rol principal intr-un film de lungmetraj: Hilda Peter – Katalin Varga

Celelalte actrite nominalizate:

– Andreea Bosneag – Cea mai fericita fata din lume

– Olimpia Melinte – Cele ce plutesc

– Maria Dinulescu – Pescuit sportiv

– Monica Barladeanu – Francesca

Cel mai bun actor intr-un rol secundar intr-un film de lungmetraj: Vlad Ivanov – Politist, adjectiv

Ceilalti actori nominalizati

– Doru Ana – Cealalta Irina

– Radu Iacoban – Amintiri din Epoca de Aur

– Tibor Pálfy – Katalin Varga

– Vasile Muraru – Cea mai fericita fata din lume

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar intr-un film de lungmetraj: Luminita Gheorghiu – Francesca

Celalalte actrite nominalizate:

– Diana Cavallioti – Intalniri incrucisate

– Tania Popa – Amintiri din Epoca de Aur

– Violeta Haret-Popa – Cea mai fericita fata din lume

Cea mai buna muzica originala (lungmetraj): Armand Amar – Le concert

Celelalte nominalizari:

РHanno H̦fer, Laco Jimi РAmintiri din Epoca de Aur

– Pessi Levanto – Intalniri incrucisate

– Steven Stapleton, Geoff Cocs – Katalin Varga

Cea mai buna imagine (lungmetraj): Marius Panduru – Politist, adjectiv

Celelalte nominalizari:

– Dan Alexandru – Cele ce plutesc

– Dinu Tanase – Calatoria lui Gruber

– Márk Györi – Katalin Varga

– Vivi Dragan Vasile – Cealalta Irina

Cel mai bun montaj (lungmetraj): Ludo Troch – Le concert

Citeste si:  Biletele pentru festivalul Peninsula la Germanos

Celelalte nominalizari:

– Adrian Sitaru – Pescuit sportiv

– Catalin F. Cristutiu – Cea mai fericita fata din lume

– Mátyás Fekete – Katalin Varga

– Roxana Szel – Politist, adjectiv

Cel mai bun sunet (lungmetraj): Dana Bunescu, Cristinel Sirli – Amintiri din Epoca de aur

Celelalte nominalizari:

– Constantin Fleancu – Cea mai fericita fata din lume

– Györgi Kovács, Gábor Erdélyi, Tamás Székely – Katalin Varga

– Sebastian Zsemlye, Chris Mike Sugar, Alexandru Dragomir – Politist, adjectiv

Cea mai buna scenografie (lungmetraj): Cristian Niculescu – Le concert

Celelalte nominalizari:

– Cezara Armasu, Mihaela Poenaru, Dana Istrate, Simona Paduretu – Amintiri din Epoca de Aur

– Florin Gabrea – Calatoria lui Gruber

– Mihaela Poenaru – Politist, adjectiv

– Mihai Dorobantu – Cele ce plutesc

Cele mai bune costume (lungmetraj): Svetlana Mihailescu – Calatoria lui Gruber

Celelalte nominalizari:

– Augustina Stanciu – Cea mai fericita fata din lume

– Giorgiana Bostan – Politist, adjectiv

Viorica Petrovici – Le concert

Cel mai bun machiaj si cea mai buna coafura (lungmetraj): Michelle Constantinides, Dana Busoiu, Catherine Crassac, Adelina Popa – Le concert

Celelalte nominalizari:

– Dana Roseanu – Cea mai fericita fata din lume

– Maria Andreescu, Domnica Sava – Weekend cu mama

– Maria Andreescu, Lidia Ivanov – Cele ce plutesc

Cel mai bun film documentar: Lumea vazuta de Ion B. producatori: Carmen Harabagiu, Aurelian Nica, Andrei Cretulescu (HBO Romania, Alexander Nanau Production), regia: Allexander Nanau

Celelalte nominalizari:

– Australia (Romania, 2009)
Producatori: Carmen Harabagiu, Andrei Cretulescu, Aurelian Nica (HBO Romania)
Regia: Claudiu Mitcu

– Copiii Uraniului (Romania, 2009)
Producator: Tudor Giurgiu (Libra Film)
Regia: Iulian Ghervas, Adina Popescu

Citeste si:  Mingea Waboba - zguduuieee apeeleee!

– Drumul pasarilor (Romania, 2009)
Producator: Tudor Giurgiu (Libra Film)
Regia: Klára Trencsényi, Vlad Naumescu

Cel mai bun film de scurtmetraj: Nunta lui Oli (Romania, 2009), producator: Tudor Giurgiu (Libra Film), regia: Tudor Cristian Jurgiu

Celelalte nominalizari:

– Inainte si dupa 22/12/1989 (Romania, 2009)
Producatori: Dan Cotoman, Giuliano Doman (Tandem Film)
Regia: Andrei Cohn

– Renovare (Germania-Romania, 2009)
Producatori: David Lindner Leporda, Ada Solomon (Filmalee, HiFilm)
Regia: Paul Negoescu

– Zgomot alb (Romania, 2009)
Producator: Marius Pandele
Regia: Marius Pandele

Premiul „Tanara Speranta”: Andreea Bosneag – Cea mai fericita fata din lume

Celelalte nominalizari:

– Claudiu Mitcu – Australia

– Diana Cavallioti – Amintiri din Epoca de Aur, Intalniri incrucisate

– Olimpia Melinte – Cele ce plutesc

– Tudor Cristian Jurgiu – Nunta lui Oli

Premiul Publicului (pentru filmul romanesc cu cel mai mare succes la box office in 2009): Amintiri din Epoca de Aur: Tovarasi, Viata e frumoasa! Р26, 520 bilete vandute; producator: Cristian Mungiu (Mobra Films), distribuitor: Voodoo Films, regia: Ioana Uricaru, Hanno H̦fer, Razvan Marculescu, Constantin Popescu, Cristian Mungiu

Cel mai bun film european (dintre cele distribuite in Romania in 2009): Gomorra (Italia-Franta, 2008), regia: Mateo Garrone, distribuitor: Independenta Film

Celelalte filme nominalizate:

– Un conte de Noël (Franta, 2008)
Regia: Arnaud Desplechin
Distribuitor: Independenta Film

– Le Silence de Lorna (Franta-Belgia-Italia, 2008)
Regia: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Distribuitor: Independenta Film

– Il y a longtemps que je t’aime (Franta-Germania, 2008)
Regia: Philippe Claudel
Distribuitor: New Films.

Premii speciale, pentru intreaga cariera

Draga Olteanu Matei – actorie

Dumitru Carabat – scenarist

Gina Stoica – etaloneur


Nici un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.