Films de Cannes a Bucarest. Programul complet

Intre24 si 30 octombrie vin la Bucuresti filmele premiate sau selectate la cel mai important festival de film: Cannes. Filmele vor fi proiectate la Patria, Cinema Studio si Cinema Elvira Popescu, iar pentru unele dintre proiectii biletele s-au pus deja in vanzare.

Iata programul.

CINEMA PATRIA
Vineri, 24 octombrie
18.30 – Oss 117: Cairo, Nest of Spies, de Michel Hazanavicius (SUA, 99?)
20.30 – Harti catre stele / Maps to the Stars, de David Cronenberg – Premiul de interpretare feminina – Julianne Moore (Canada, 111?)
Sambata, 25 octombrie
14.00 – The Search, de Michel Hazanavicius – Competitie, Cannes 2014 (Franta, 149?)
Duminica, 26 octombrie
14.00 – Adieu au langage (3D), de Jean-Luc Godard (Franta, 70?) – Premiul Juriului, Cannes 2014
17.30 – Deux jours, une nuit, de Jean-Pierre & Luc Dardenne – Competitie, Cannes 2014 (Belgia, 95?)
Luni, 27 octombrie
17.00 – Winter Sleep, de Nuri Bilge Ceylan – Palme d’Or, Cannes 2014 (Turcia, 196?)
21.00 – Jimmy’s Hall, de Ken Loach – Competitie, Cannes 2014 (Marea Britanie, 106?)
Marti, 28 octombrie
16.00 – Hermosa Juventud / Beautiful Youth, de Jaime Rosales – Un Certain Regard, Cannes 2014 (Spania, 103?)
20.30 – Saint Laurent, de Bertrand Bonello – Competitie, Cannes 2014 (Franta, 150?)
Miercuri, 29 octombrie
16.00 – Adieu au langage (3D), de Jean-Luc Godard – Premiul Juriului, Cannes 2014 (Franta, 70?)
18.00 – Clouds of Sils Maria, de Olivier Assayas – Competitie, Cannes 2014 (Franta, 123?)
20.30 – Dl. Turner / Mr. Turner, de Mike Leigh – Premiul pentru interpretare masculina (Timothy Spall), Cannes 2014 (Marea Britanie, 149?)
Joi, 30 octombrie
16.00 – Timbuktu, de Abderrahmane Sissako – Premiul Juriului Ecumenic, Cannes 2014 (Franta, 100?)

Citeste si:  Muzeul National al Taranului Roman se afla printre castigatorii concursului "Cele mai frumoase carti din Romania" 2013

CINEMA STUDIO
Sambata, 25 octombrie
13.30 – Maps to the Stars, de David Cronenberg (2014) – Premiul pentru interpretare feminina (Julianne Moore), Cannes 2014
16.00 – Caricaturistes – Fantassins de la democratie, de Stéphanie Valloatto (2014)
19.30 – Jauja, de Lisandro Alonso (2014) – Un Certain Regard, Cannes 2014
Duminica, 26 octombrie
11.00 – Party Girl, de Marie Amachoukeli-Barsacq (2014) – Premiul Camera d’Or, Un Certain Regard, Cannes 2014
13.00 – Welcome to New York, de Abel Ferrara (2014)
Luni, 27 octombrie
16.00 – Foxcatcher, de Bennett Miller (2013) – Premiul pentru regie, Cannes 2014
21.00 – Hermosa Juventud / Beautiful Youth, de Jaime Rosales (2014) – Un Certain Regard, Cannes 2014
Marti, 28 octombrie
16.00 – Jimmy’s Hall, de Ken Loach (2014) – Competitie, Cannes 2014
21.00 – Clouds of Sils Maria, de Olivier Assayas (2014) – Competitie, Cannes 2014
Miercuri, 29 octombrie
12.30 – Bird People, de Pascale Ferran (2014) – Un Certain Regard, Cannes 2014
18.00 – Still the Water, de Naomi Kawase (2014) – Competitie, Cannes 2014
20.30 – Capitaine Conan, de Bertrand Tavernier (1995) / gala de închidere a festivalului in prezenta regizorului
Joi, 30 octombrie
13.00 – Mr. Turner, de Mike Leigh (2014) – Premiul pentru interpretare masculina (Timothy Spall), Cannes 2014
16.30 –P’tit Quinquin, de Bruno Dumont (2014) – Quinzaine des Réalisateurs, Cannes 2014
20.30 – Le Meraviglie, de Alice Rohrwacher (2014) – Marele Premiu, Cannes 2014

Citeste si:  Sutienul-minune

CINEMA ELVIRA POPESCU
Vineri, 24 octombrie
20.00 – Party Girl, de Marie Amachoukeli-Barsacq (2014) – Premiul Camera d’Or, Un Certain Regard, Cannes 2014
Sambata, 25 octombrie
17.00 – La Princesse de Montpensier, de Bertrand Tavernier (2009) – Competitie, Cannes 2010 – in prezenta regizorului
20.00 – Bird People, de Pascale Ferran (2014) – Un Certain Regard, Cannes 2014
Duminica, 26 octombrie
14.00 – Jauja, de Lisandro Alonso (2014) – Un Certain Regard, Cannes 2014
18.30 – La Jaula de Oro, de Diego Quemada-Diez (2014) – Premiul „Un Certain Talent”, Un Certain Regard, Cannes 2014
21.00 – La Chambre bleue, de Mathieu Amalric (2014) – Un Certain Regard, Cannes 2014
Luni, 27 octombrie
18.30 – Timbuktu, de Abderrahmane Sissako (2014) – Competitie, Cannes 2014
20.30 – Bridges of Sarajevo, film colectiv de Jean-Luc Godard, Sergei Loznitsa, Cristi Puiu ?.a. (2014)
Marti, 28 octombrie
20.30 – Maidan, de Sergei Loznitsa – Proiectie speciala Cannes 2014
Joi, 30 octombrie ?
20.30 – The Tribe, de Miroslav Slaboshpitsky (2014) – Marele premiu & Visionary Award France 4 – Semaine de la Critique, Cannes 2014

Citeste si:  Darth Vader, cel mai rau personaj de film din istorie, potrivit unui clasament realizat de The Times

Nici un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.