Lista castigatorilor la Cannes 2013

Dupa ce timp de cateva zile, pelicula fratilor Coen era favorita la Palme d’Or, cel care a plecat pana la urma cu cel mai important trofeu al industriei cinematografice a fost Abdellatif Kechiche pentru filmul “La vie d’Adele”. Pelicula spune povestea unui cuplu de lesbiene, din adolescenta si pana la maturitate, si i-a entuziasmat pe majoritatea jurnalistilor prezenti la festival, fiind recompensat si cu premiul criticii de specialitate FIPRESCI. La inmanarea trofeului de catre Uma Thurman, regizorul l-a dedicat revolutiei tunisiene.

Iata lista completa a laureatilor la Cannes 2013. Abia asteptam sa intre filmele si in cinematografele de la noi.

Competitia oficiala:

Palme d’Or„La Vie d’Adele” de Abdellatif Kechiche

Marele Premiu al Juriului (Grand Prix)„Inside Llewyn Davis” de Ethan ?i Joel Coen

Premiul de regie Amat Escalante pentru „Heli”

Premiul pentru scenariu Jia Zhangke pentru „A Touch of Sin”

Citeste si:  JokeShop.ro – mai multa distractie

Premiul de interpretare masculina Bruce Dern– pentru Nebraska de Alexander Payne

Premiul de interpretare femininaBerenice Bejo, pentru Le Passe de Asghar Farhadi

Premiul juriului – „Soshite Chichi Ni Naru /Like Father, Like Son / Tel Père, Tel Fils” de Kore-Eda Hirokazu

Caméra d’Or„Ilo Ilo” de Anthony Chen

Palme d’Or pentru scurtmetraj„Safe” de Moon Byoung-gon

Mentiune speciala pentru scurtmetraj: „Hvalfjordur”/ Whale Valley / Le Fjord des Baleine” de Gudmundur Arnar Gudmundssson

Un Certain Regard:

Marele Premiu „L’image manquante”, de Rithy Panh

Premiul juriului “Omar”, de Abu Assad

Premiul pentru regie Alain Guiraudie, pentru „L’inconnu du lac”

Un certain talent – grupul de actori din „La Jaula de Oro”, de Diego Quemada –Diez

Prix de l’Avenir „Fruitvale Station”, de Ryan Coogler

Citeste si:  Targ de Sfantul Nicolae la Muzeul Taranului Roman

Premiile criticii internationale FIPRESCI:

„La Vie d’Adele” de Abdellatif Kechiche (competitia oficiala)

„Manuscripts Don’t Burn” de Mohammad Rasoulof (Un Certain Regard)

„Blue Ruin”, de Jeremy Saulnier (Quinzainne des Realisateurs)

Premiile juriului ecumenic:

Marele Premiu: „Le passé/ The Past” de Asghar Farhardi

Mentiuni: „Miele”, de Valeria Golino, si „Like Father Like Son”, de Hirokazu Kore-eda

Semaine de la Critique:

Marele premiu„Salvo” de Fabio Grassadonia si Antonio Piazza

Mentiune speciala: „Los Duenos”, de Agustin Toscano si Ezequiel Radusky

Premiul Découverte: „Come and play”, de Daria Belova

Premiul SACD – „Le démantèlement”, de Sébastien Pilote

Premiul Canal+ : „Pleasure”, de Ninja Thyberg

Cinéfondation:

Premiul I – „Needle” de Anahita Ghazvinizadeh

Premiul al II-lea –„En attendant le degel” de Sarah Hirtt

Premiul al III-lea – „In acvariu” de Tudor Jurgiu si „Pandy/ Pandas” de Matus Vizar

Citeste si:  Construirea carierei

Quinzaine des Réalisateurs:

Premiul Art Cinema – „Les Garçons et Guillaume, à table!/Me Myself and Mum”, de Guillaume Gallienne (Franta)

Premiul SACD – „Les Garçons et Guillaume, à table!/ Me Myself and Mum” de Guillaume Gallienne (Franta)

Mentiune speciala- „Tip Top” de Serge Bozon (Franta)

Premiul Europa Cinemas – „The Selfish Giant/ Le Géant Egoïste”, de Clio Barnard (Marea Britanie)

Premier Prix Illy pentru scurtmetraj – „Gambozinos Dahus/A Wild Goose Chase„, de João Nicolau

Mentiune pentru scurmetraj: „Pouco mais de um mês/ Un peu plus d’un moisAndré Novais Oliveira.

Carrosse d’Or: Jane Campion

Queer Palm: „L’inconnu du lac/ A stranger by the lake” de Alain Guiraudie (Un Certain Regard)

Palm Dog: Baby Boy, din „Behind the Candelabra” de Steven Soderbergh


Nici un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.