Lista laureatilor TIFF

Trofeul Transilvania a fost acordat sambata seara, in cadrul galei de premiere a Festivalului International de Film Transilvania, lungmetrajului spaniol Stockholm, film regizat de Rodrigo Sorogoyen. Debra Winger, cea care a primit premiul pentru intreaga cariera acordat unei personalitati din cinematografia mondiala, a fost cea care a inmanat trofeul.
Premiul pentru cea mai buna interpretare a revenit protagonistilor din Stockholm, Javier Pereira si Aura Garrido. Cristina Flutur, membra a juriului, si Lucian Mandruta au fost cei care le-au inmanat trofeele.

Iata lista integrala a premiilor acordate la gala TIFF 2014:

Trofeul Transilvania (in valoare de 15.000 de euro): Stockholm, de Rodrigo Sorogoyen (Spania)

Premiul pentru cea mai buna regie: Tomasz Wasilewski, pentru Zgarie-nori suspendati/ Floating Skyscrapers (Polonia)

Citeste si:  5 tehnici pentru a castiga mai mult timp

Premiul special al juriului: Viktoria, de Maya Vitkova (Bulgaria-Romania)

Premiul pentru cea mai buna interpretare: Javier Pereira si Aura Garrido, pentru Stockholm (Spania)

Mentiunea speciala a juriului: Umbra alba, de Noaz Deshe (Italia, Germania, Tanzania)

Mentiunea speciala a juriului: Cainele, deAmir Toodehroosta (Iran)

Premiul FIPRESCI: Calvarul/ Calvary de John Michael McDonagh (Irlanda, Marea Britanie)

Premiul publicului: Natura moarta/ Still Life, de Uberto Pasolini (Marea Britanie, Italia)

Premiul de excelenta: Florin Zamfirescu

Premiul pentru intreaga cariera acordat unei personalitati din cinematografia europeana: Krzysztof Zanussi (regizor, producator)

Premiul pentru intreaga cariera acordat unei personalitati din cinematografia mondiala: Debra Winger (actrita)

Citeste si:  Claudia Cardinale, invitata de onoare la TIFF 2009

Premiul Zilelor Filmului Romanesc pentru lungmetraj: Al doilea joc, de Corneliu Porumboiu (Romania)

Premiul Zilelor Filmului Romanesc pentru sectiunea scurtmetraj: Sa mori de dragoste ranita, de Iulia Rugina (Romania)

Premiul Zilelor Filmului Romanesc pentru debut: Cainele japonez, de Tudor Cristian Jurgiu (Romania)

Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj din sectiunea „Umbre”: Prizoniera/ Yardbird, de Michael Spiccia (Australia)

Premiul „Let’s Go Digital!”, pentru cel mai bun film realizat in cadrul atelierului de film pentru adolescenti: Arta este…, de Naomi Nadaban, Teodora Modoi si Antonela Bob

Premiul competitiei locale: Adidasi marimea 36, de Gabor Lorand

Mentiune speciala in cadrul competitiei locale: Veghe, de Cristina Hanes

Citeste si:  Horoscopul anului 2015

Premiul juriului tinerilor francofoni: Spuma zilelor/ L’ecume des jours, de Michel Gondry (Franta, Belgia)

Premiile Transilvania Film Festival Fund,/b>: Fifteen Zero Thirty Three, de Iulia Matei, Opening/, de Cristina Grosan, si Compatibilitati, de Alexandru Capatoiu

Transilvania Pitch Stop Development Award: Father Moves Mountains, de Daniel Sandu

Transilvania Pitch Stop Post Production Award: Marita, de Cristi Iftime

Juriul celei de-a XIII-a editii a Festivalului international Transilvania a fost compus din: Nik Powell, Michael Kutza, direcotul Festivalului International de Film de la Chicago, Cristina Flutur, actrita, Giora Bejach, director de imagine si Janos Szasz, regizor de film si teatru.


Nici un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.