Lista nominalizarilor la Oscar

Oscarurile au ajuns la cea de-a 82-a editie, iar nominalizarile tocmai au fost anuntate. Ladies and gentlemen, place your bets. Favoritii vostri se afla pe liste? Cine credeti ca va pleca acasa cu faimoasa statueta in seara zilei de 7 martie?

Cel mai bun actor in rol principal

• Jeff Bridges in “Crazy Heart”
• George Clooney in “Up in the Air”
• Colin Firth in “A Single Man”
• Morgan Freeman in “Invictus”
• Jeremy Renner in “The Hurt Locker”

Cel mai bun actor in rol secundar

• Matt Damon in “Invictus”
• Woody Harrelson in “The Messenger”
• Christopher Plummer in “The Last Station”
• Stanley Tucci in “The Lovely Bones
• Christoph Waltz in “Inglourious Basterds”

Cea mai buna actrita in rol principal

• Sandra Bullock in “The Blind Side”
• Helen Mirren in “The Last Station”
• Carey Mulligan in “An Education”
• Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
• Meryl Streep in “Julie & Julia”

Cea mai buna actrita intr-un rol secundar

• Penélope Cruz in “Nine”
• Vera Farmiga in “Up in the Air”
• Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart”
• Anna Kendrick in “Up in the Air”
• Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”

Cel mai bun film de animatie

“Coraline”
“Fantastic Mr. Fox”
“The Princess and the Frog”
“The Secret of Kells”
“Up”

Citeste si:  Filmul "4 luni, 3 saptamani, 2 zile" a castigat un nou premiu, la New York

Cea mai buna scenografie

“Avatar”
“The Imaginarium of Doctor Parnassus”
“Nine”
“Sherlock Holmes”
“The Young Victoria”

Cea mai buna imagine

“Avatar”
“Harry Potter and the Half-Blood Prince”
“The Hurt Locker”
“Inglourious Basterds”
“The White Ribbon”

Cele mai bune costume

“Bright Star”
“Coco before Chanel”
“The Imaginarium of Doctor Parnassus”
“Nine”
“The Young Victoria”

Cel mai bun regizor

“Avatar” – James Cameron
“The Hurt Locker” – Kathryn Bigelow
“Inglourious Basterds” – Quentin Tarantino
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” – Lee Daniels
“Up in the Air” – Jason Reitman

Cel mai bun documentar

“Burma VJ”
“The Cove”
“Food, Inc.”
“The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers”
“Which Way Home”

Cel mai bun documentar de scurt-metraj

“China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province”
“The Last Campaign of Governor Booth Gardner”
“The Last Truck: Closing of a GM Plant”
“Music by Prudence”
“Rabbit a la Berlin”

Cel mai bun montaj

“Avatar”
“District 9″
“The Hurt Locker”
“Inglourious Basterds”
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”

Cel mai bun film intr-o limba straina

“Ajami” – Israel
“El Secreto de Sus Ojos” – Argentina
“The Milk of Sorrow” – Peru
“Un Prophete” – Franta
“The White Ribbon” – Germania

Cel mai bun machiaj

“Il Divo” – Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
“Star Trek” – Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
“The Young Victoria” – Jon Henry Gordon and Jenny Shircore

Citeste si:  Audrey Tautou o va interpreta pe Coco Chanel intr-un film despre viata celebrei creatoare de moda

Cea mai buna coloana sonora

“Avatar” – James Horner
“Fantastic Mr. Fox” – Alexandre Desplat
“The Hurt Locker” – Marco Beltrami and Buck Sanders
“Sherlock Holmes” – Hans Zimmer
“Up” – Michael Giacchino

Cea mai buna melodie originala

“Almost There” din “The Princess and the Frog” – muzica si versuri de Randy Newman
“Down in New Orleans” din “The Princess and the Frog” – muzica si versuri de Randy Newman
“Loin de Paname” din “Paris 36″ – muzica de Reinhardt Wagner si versuri de Frank Thomas
“Take It All” din “Nine” – muzica si versuri de Maury Yeston
“The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” din “Crazy Heart” – muzica si versuri de Ryan Bingham si T Bone Burnett

Cel mai bun film

“Avatar”
“The Blind Side”
“District 9″
“An Education”
“The Hurt Locker”
“Inglourious Basterds”
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
“A Serious Man”
“Up”
“Up in the Air”

Cel mai bun scurt metraj de animatie

“French Roast”
“Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty”
“The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)”
“Logorama” (Autour de Minuit)
“A Matter of Loaf and Death” (Aardman Animations)
Cel mai bun scurt metraj de fictiune
“The Door” (Network Ireland Television)
“Instead of Abracadabra” (The Swedish Film Institute)
“Kavi”
“Miracle Fish”
“The New Tenants”

Cel mai bun sunet

“Avatar” – Christopher Boyes siGwendolyn Yates Whittle
“The Hurt Locker” – Paul N.J. Ottosson
“Inglourious Basterds” – Wylie Stateman
“Star Trek” – Mark Stoeckinger si Alan Rankin
“Up” – Michael Silvers si Tom Myers

Citeste si:  V for Vintage - targ de moda si cultura vintage

Cel mai bun mixaj sonor
“Avatar” – Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson si Tony Johnson
“The Hurt Locker” – Paul N.J. Ottosson si Ray Beckett
“Inglourious Basterds” – Michael Minkler, Tony Lamberti si Mark Ulano
“Star Trek” – Anna Behlmer, Andy Nelson si Peter J. Devlin
“Transformers: Revenge of the Fallen” – Greg P. Russell, Gary Summers si Geoffrey Patterson

Cele mai bune efecte speciale

“Avatar” – Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham si Andrew R. Jones
“District 9″ – Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros si Matt Aitken
“Star Trek” – Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh si Burt Dalton

Cel mai bun scenariu adaptat

“District 9″ – Neill Blomkamp si Terri Tatchell
“An Education” – Nick Hornby
“In the Loop” – Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
“Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” – Geoffrey Fletcher
“Up in the Air” – Jason Reitman si Sheldon Turner

Cel mai bun scenariu original

“The Hurt Locker” – Mark Boal
“Inglourious Basterds” – Quentin Tarantino
“The Messenger” – Alessandro Camon & Oren Moverman
“A Serious Man” – Joel Coen & Ethan Coen
“Up” – Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter
Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy


Nici un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.