Lista nominalizarilor la Oscar

Duminica noaptea va avea loc decernarea celor mai cunoscute premii ale cinematografiei. Doamnelor si domnilor, nominalizatii sunt:

Cel mai bun film
The Artist. Regia: Michel Hazanavicius.
The Descendants. Regia: Alexander Payne.
Extremely Loud & Incredibly Close. Regia: Stephen Daldry.
The Help. Regia: Tate Taylor.
Hugo. Regia: Martin Scorsese.
Midnight in Paris. Regia: Woody Allen.
Moneyball. Regia: Bennett Miller.
Tree of Life. Regia: Terrence Mallick.
War Horse. Regia: Steven Spielberg.

Cel mai bun actor in rol principal
Demian Bichir pentru rolul din A Better life.
George Clooney pentru rolul din The Descendants.
Jean Dujardin pentru rolul din The Artist.
Gary Oldman pentru rolul din Tinker Tailor Soldier Spy.
Brad Pitt pentru rolul din Moneyball.

Cea mai buna actrita in rol principal
Glenn Close pentru rolul din Albert Nobbs.
Viola Davis pentru rolul din The Help.
Rooney Mara pentru rolul din The Girl with the Dragon Tattoo.
Meryl Streep pentru rolul din The Iron Lady.
Michelle Williams pentru rolul din My Week with Marilyn.

Cel mai bun actor in rol secundar
Kenneth Branagh pentru rolul din My Week with Marilyn.
Jonah Hill pentru rolul din Moneyball.
Nick Nolte pentru rolul din The Warrior.
Christopher Plummer pentru rolul din Beginners.
Max von Sydow pentru rolul din Extremely Loud & Incredibly Close.

Cea mai buna actrita in rol secundar
Berenice Bajo pentru rolul din The Artist.
Jessica Chastain pentru rolul din The Help.
Melissa McCarthy pentru rolul din Bridesmaids.
Janet McTeer pentru rolul din Albert Nobbs.
Octavia Spencer pentru rolul din The Help.

Cel mai bun regizor
Woody Allen pentru Midnight in Paris.
Michel Hazanavicius pentru The Artist.
Terrence Malick pentru The Tree of Life.
Alexander Payne pentru The Descendants.
Martin Scorsese pentru Hugo.

Citeste si:  Salman Rushdie lupta in continuare pentru libertatea de expresie, dupa 20 de ani de la fatwa

Cel mai bun scenariu
The Artist: Michel Hazanavicius.
Bridesmaids: Kristen Wiig si Annie Mumolo.
A Separation: Asghar Farhadi.
Margin Call: J. C. Chandor.
Midnight in Paris: Woody Allen.

Cel mai bun scenariu adaptat
The Descendants: Alexander Payne, Nat Faxon si Jim Rasch.
Hugo: John Logan.
The Ides of March: George Clooney, Grant Heslov si Beau Williom.
Moneyball: Steven Zaillian, Aaron Sorkin si Stan Chervin.
Tinker Tailor Soldier Spy: Bridget O’Connor si Peter Straughan.

Cel mai bun film de animatie
A Cat in Paris. Regia: Jean-Loup Felicioli si Alain Gagnol.
Chico& Rita. Regia: Fernando Trueba, Tono Errando si Javier Mariscal.
Kung Fu Panda 2. Regia: Jennifer Yuh.
Puss in Boots. Regia: Chriss Miller.
Rango. Regia: Gore Verbinski.

Cel mai bun film strain
Bullhead (Belgia). Regia: Michael R. Roskam.
Footnote (Israel). Regia: Joseph Cedar.
In Darkness (Polonia). Regia: Agnieszka Holland.
Monsieu Lazhar (Canada). Regia: Philippe Falardeau.
A Separation (Iran). Regia> Asghar Farhadi.

Cea mai buna imagine
Guillaume Schiffman pentru The Artist.
Jeff Cronenweth pentru The Girl with the Dragon Tattoo.
Robert Richardson pentru Hugo.
Emanuel Lubezki pentru The Tree of Life.
Janusz Kaminski pentru War Horse.

Cel mai bun montaj
Anne-Sophie Bion si Michel Hazanavicius pentru The Artist.
Kevin Tent pentru The Descendants.
Angus Wall si Kirk Baxter pentru The Girl with the Dragon Tattoo.
Thelma Schoonmaker pentru Hugo.
Christopher Tellefsen pentru Moneyball.

Cea mai buna scenografie
Laurence Bennett si Robert Gould pentru The Artist.
Stuart Craig si Stephenie McMillan pentru Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2.
Dante Ferretti si Francesca Lo Schiavo pentru Hugo.
Anne Seibel si Helene Dubreuil pentru Midnight in Paris.
Rick Carter si Lee Sandales pentru War Horse.

Citeste si:  Modele noi din colectia de toamna 2008

Cele mai bune costume
Lisy Christl pentru Anonymous.
Mark Bridges pentru The Artist.
Sandy Powell pentru Hugo.
Michael O’Connor pentru Jane Eyre.
Arianne Phillips pentru W.E..

Cel mai bun machiaj
Lynn Johnson, Martial Corneville si Matthew W. Mungle pentru Albert Nobbs.
Nick Dudman, Amanda Knight si Lisa Tomblin pentru Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2.
Mark Coulier si J. Roy Helland pentru The Iron Lady.

Cea mai buna coloana sonora
John Williams pentru The Adventures of Tintin.
Ludovic Bource pentru .
Howard Shore pentru Hugo.
Alberto Iglesias pentru Tinker Tailor Soldier Spy.
John Williams pentru War Horse.

Cel mai bun cantec original
Brat McKenzie pentru Man or Muppet din The Muppets.
Sergio Mendes, Carlinhos Brown si Siedah Garrett pentru Real in Rio din Rio.

Cel mai bun mixaj de sunet
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce si Bo Persson pentru The Girl with the Dragon Tattoo.
Tom Fleischman si John Midley pentru Hugo.
Deb Adair, Ron Bochar, David Giammarco si Ed Novick pentru Moneyball.
Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush si Peter J. Devlin pentru Transformers: Dark of the Moon.
Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson si Stuart Wilson pentru War Horse.

Cel mai bun sunet
Lon Bender si Victor Ray Ennis pentru Drive.
Ren Klyce pentru The Girl with the Golden Tattoo.
Philip Stockton si Eugene Gearty pentru Hugo.
Ethan Van der Ryn si Erik Aadahl pentru Transformers: Dark of the Moon.
Richard Hymns si Gary Rydstrom pentru War Horse.

Citeste si:  Agenda pentru timpul liber: 5 - 11 ianuarie

Cele mai bune efecte vizuale
Tim Burke, David Vickery, Greg Butler si John Richardson pentru Harry Potter and the Deathly Hollows Part 2.
Robert Legato, Joss Williams, Ben Grossmann si Alex Henning pentru Hugo.
Erik Nash, John Rosengrant, Danny Gordon Taylor si Swen Gillberg pentru Real Steel.
Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White si Daniel Barrett pentru Rise of the Planet of the Apes.
Scott Farrar, Scott Benza, Matthew E. Butler si John Frazier pentru Transformers: Dark of the Moon.

Cel mai bun documentar de lung-metraj
Hell and Back Again. Regia: Danfung Dennis.
If a Tree Fall: A Story of the Earth Liberation Front. Regia: Marshall Curry si Sam Cullman.
Paradise Lost 3: Purgatory. Regia: Joe Berlinger si Bruce Sinofsky.
Pina. Regia: Wim Wenders.
Undefeated. Regia: Daniel Lindsay si T. J. Martin.

Cel mai bun documentar de scurt metraj
The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement. Regia: Robin Fryday si Gail Dolgin.
God Is the Bigger Elvis. Regia: Rebecca Cammisa.
Incident in New Baghdad. Regia: James Spione.
Saving Face. Regia: Daniel Junge.
The Tsunami and the Cherry Blossom. Regia: Lucy Walker.

Cel mai bun scurt metraj de animatie
Sunday. Regia: Patrick Doyon.
The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore. Regia: William Joyce si Brandon Oldenburg.
La Luna. Regia: Enrico Casarosa.
A Morning Stroll: Grant Orchard.
Wild Life: Amanda Forbis si Wendy Tilby.

Cel mai bun scurt-metraj
Pentecost. Regia: Peter McDonald.
Raju. Regia: Mark Zahle, Stefan Gieren.
The Shore. Regia: Terry George si Oorlagh George.
Time Freak. Regia: Andrew Bowler si Gigi Causey.
Tuba Atlantic: Hallvar Witzo.


Nici un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.