Olimpiada de Rock

Please select a featured image for your post

In acest week-end, la initiativa unor nostalgici ai epocii in care ziua de 23 august avea alte conotatii si se sarbatorea cu mult fast, va avea loc in 22 si 23 august prima editie a festivalului si concurs Olimpiada de Rock.

Evenimentul organizat de Metal Masters cu sprijinul Primariei Sectorului 2 prin implicarea Centrului Cultural Amfiteatru Eminescu si Heavy Metal Magazine a fost lansat initial sub denumirea de Academia de Rock. Deoarece brandul respectiv apartine de mai multi ani artistului Adi Manolovici, organizatorii au optat o noua denumire, Olimpiada de Rock, brand inregistrat deja la OSIM.

Concertele vor avea loc in Parcul 23 august, Amfiteatrul Mihai Eminescu, primul concert va incepe la ora 15 iar ultimul la 23. In afara de trupele care vor intra in concurs, la finalul fiecarei zile vor concerta formatii deja consacrate L.O.S.T, Gothic, Taine, Trooper, Voices of Silence si Avatar.

Citeste si:  Atelierul de creativitate al Muzeului National al Taranului Roman - octombrie 2013 – iunie 2014
Premiile oferite de organizatori sunt cat se poate de atractive, astfel trupa care va ocupa prima pozitie va castiga un Turneu European in minim 3 tari alaturi de nume grele de pe scena metalului in timp ce ocupantii locului doi vor avea posibilitatea sa inregistreze timp de 5 zile in Anglia la Studioul Parlour Sound impreuna cu producatorul James Dunkley. Cheltuielile vor fi suportate de Metal Masters.

La inceputul lunii octombrie va avea loc finala din acest an a Olimpiadei de rock acolo unde cele mai bune 6 trupe din acest week-end vor canta alaturi de nume mari de pe scena europeana de metal.

Citeste si:  Calitatile antreprenorilor de succes
Membrii juriului care va stabili castigatorii sunt Adrian Igrisan (Cargo), Metalhead (Emil Morrison Ionescu), Metalact (Radu Voinea), Metalfan (Alexandru Tzugu Dumitrescu), Bang Your Brain (Mihai Herod Puscasu), Metal Maniac (Florin Sandor), Panaitescu Miron (din partea revistei Heavy Metal Magazine), Coro Axa Valaha, Adi Manolovici, Kirk (City FM) si James Dunkley – Head of Peavey Europa si producator in Parlour Sound Studio (numai in finala).

Programul celor doua zile arata astfel :
Vineri 22 August

15:00 – 15:30 – Illuminati
15:40 – 16:10 – Spitfire
16:20 – 16:50 – Betrayer
17:00 – 17:30 – Nexus
17:40 – 18:15 – Snapjaw
18:30 – 19:00 – Cast Adrift
19:10 -19:50 – Hathor
20:00 – 20:50 – LOST
21:00 – 21:50 – TAINE
22:00 – 23:00 – AVATAR

Citeste si:  Laptopuri concept pentru ecologiste, fashioniste si mamici

Sambata 23 August

15:00 – 15:30 – DeadEye Dick
15:40 – 16:10 – Tarantula
16:20 – 16:50 – Akral Necrosis
17:00 – 17:35 – Spectral
17:45 – 18:20 – N.O.X
18:30 – 19:05 – MG42
19:15 – 19:50 – Legacy
20:00 – 20:50 – VOICES OF SILENCE
21:00 – 21:50 – TROOPER
22:00 – 23:00 – GOTHIC

Intrarea va fi libera, pe langa multa bere participantii vor gasi la standurile special amenajate CD-uri, tricouri si multe alte obiecte promotionale pregatite de organizatori.


Nici un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.