Programul festivalului Dilema Veche

u>VINERI, 30 august

• 18:00
Deschiderea oficiala a festivalului
Moderator: Mircea Vasilescu
Hotel Medieval

• 18:30
Conferinta de deschidere: „Despre batrinete: intrebari, nelinisti, bucurii”
Invitat special al festivalului: Andrei Plesu
Hotel Medieval

• 21:00
Corpuri in cetate
Spectacol coregrafic site-specific, realizat de Centrul National al Dansului Bucuresti, cu participarea lui Razvan Mazilu
Traseul Portilor

• 22:30
Proiectie de film: Searching for Sugar Man
Pelicula a primit Oscarul pentru Cel mai bun film documentar in 2013; regia: Malik Bendjelloul
Palatul Principilor

SIMBATA, 31 august

• 11:30
Atelier de scriere creativa si benzi desenate
Invitat: Alexandru Ciubotariu
Moderator: Adina Popescu
Muzeul National al Unirii

• 12:00
Vernisajul expozitiei de fotografie: Trei saptamini in Himalaya (expozitie permanenta)
Autor: Marius Chivu
Santurile Cetatii – Traseul Sudic

• 12:00
Tirg de meserii
Expozitii cu vinzare si ateliere de creatie
Traseul Portilor

• 12:00
Lecturi intersectate
Mini-tirgul de carte al librariilor – librarii invitate: Humanitas, Anthony Frost Bookshop, Libraria Kyralina, Libraria Jumatatea Plina
Traseul Portilor

Citeste si:  Despre orgasmul feminin (partea a II-a)

• 12:00
Teatru Labirint
Teatru senzorial si labirint, un spectacol despre apa si piatra realizat de Compania de Teatru Labirint

• 17:00
Dezbatere „Identitati locale, identitate europeana”
Invitati: Eric Maurice (redactor-sef presseurop.eu), Iulia Badea Guéritée (jurnalista presseurop.eu), Petre Iancu (jurnalist „Deutsche Welle”), Luca Niculescu (redactor-?ef RFI România), Dacian Ciolos (comisar pentru agricultura la Comisia Europeana)
Moderator: Cristian Ghinea
Aula A 9, Universitatea „1 Decembrie 1918”

• 18:00
Maraton de poezie
Invitati: Radu Vancu, Claudiu Komartin, Marin Malaicu-Hondrari, Dan Coman, Andrei Bodiu, Aurel Pantea, Adela Greceanu, Domnica Drumea
Moderatoare: Simona Sora
Traseul celor Trei Fortificatii

• 19:00
Dezbatere „Lectura in deplasare”
Invitati: Radu Paraschivescu, Catalin Stefanescu, Liviu Papadima
Moderator: Patricia Mihail
Biblioteca Batthyaneum

• 20:00
Proiectie de film: Love Building (regia: Iulia Rugina)
Invitati: Iulia Rugina, Alexandru Papadopol
Palatul Principilor

• 21:00
Spatii
Teatru emergent: Green HoursSpatii! Trei piese scurte din show-ul site-specific serial cu acelasi nume (de Peca Stefan si Maria Manolescu; regia: Andreea Valean; cu: Constantin Cojocaru, Conrad Mericoffer, Alexandru Potocean, Mandela Gajol, Mihai Calin)
Cafe Gavroche

Citeste si:  5 sfaturi pentru a-ti creste venitul

• 21:30
Jazz si limonada
Concerte: Jazzybirds, Maria Raducanu & contrabasistul american Chris Dahlgren
Santurile de vest (in fata Catedralei Ortodoxe)

• 21:30
Nori bizari si bucurie
Concerte: Norzeatic & Avant’n’Gard (cu Tavi Scurtu si Anghel Mailat), Les Elephants Bizarres, KUMM
Piata Cetatii

22.00
Proiectie de film: Secvente
Regia: Alexandru Tatos
Palatul Principilor

DUMINICA, 1 septembrie

• 11:30
Atelier de scriere creativa si benzi desenate
Invitat: Alexandru Ciubotariu
Moderator: Adina Popescu
Muzeul National al Unirii

• 12:00
Lecturi intersectate
Mini-tirgul de carte al librariilor – librarii invitate: Humanitas, Anthony Frost Bookshop, Libraria Kyralina, Libraria Jumatatea Plina
Traseul Portilor

• 12:00
Tirg de meserii
Expozitii cu vinzare si ateliere de creatie
Traseul Portilor

• 12:00
Teatru Labirint
Teatru senzorial si labirint, un spectacol despre apa si piatra realizat de Compania de Teatru Labirint

Citeste si:  Destinatii romantice

• 16:00
Proiectii de film: Anul Dragonului
Documentar HBO Europe, regia: Iulian Manuel Ghervas si Adina Popescu
Filmul si societatea deschisa: scurtmetraje realizate cu sprijinul Fundatiei Soros Romania, urmate de o dezbatere moderata de Bianca Floarea si Claudia Iordache
Cafe „La Poarta”

• 17:00
Dialog dilematic: „Despre neajunsurile de a fi nou”
Invitati: Horia-Roman Patapievici, Dan C. Mihailescu
Moderator: Mircea Vasilescu
Biblioteca Batthyaneum

• 18:00
Lecturi literare in casele gazdelor primitoare din Alba Iulia
Scriitori invitati: Florin Lazarescu, Matei Florian, Filip Florian, Ioana Parvulescu

• 19.30
Deschiderea Festivalului „Enescu”
Transmisiune in direct
Piata Cetatii

• 20:00
Lumea de azi
Proiectie de film: scurtmetrajele O umbra de nor (regia: Radu Jude), In acvariu (regia: Tudor Cristian Jurgiu), Pastila fericirii (regia: Cecilia Felméri), Claudiu si crapii (regia: Andrei Tanase), Betoniera (regia: Liviu Sandulescu
)
Palatul Principilor

• 21:30
Concert de inchidere: Fanfara Ciocirlia
Piata Cetatii


Nici un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.