Retrospectiva TIFF la Bucuresti

Marti, 10 iunie
CINEMA STUDIO
12:30 – Intre doua surori/ Beloved Sisters, regia: Dominik Graf (Germania)
16:00 – Ultima noapte/ Concrete Night, regia: Pirjo Honkasalo
18:00 – Balul pompierilor/ The Firemen’s Ball, Regia: Miloš Forman (Cehoslovacia, Italia)
19:30 – Philomena, regia: Stephen Frears (Marea Britanie)
21:30 – 12 ani de copilarie/ Boyhood, regia: Richard Linklater (SUA)

Miercuri, 11 iunie

CINEMA STUDIO
12:00 – Un pact/ A Pact, regia: Denis Dercourt (Germania, Franta)
14:00 – Sex, droguri si impozite/ Sex, Drugs and Taxation, regia: Christoffer Boe (Danemarca)
16:00 – Freza nasoala/ Bad Hair, regia: Mariana Rondon (Venezuela, Peru, Germania)
18:00 – Umbra alba/ White Shadow, regia: Noaz Deshe (Italia, Germania, Tanzania) – Mentiunea speciala a juriului TIFF 2014
20:15 – Inainte de sfarsitul noptii/ Before the Night is Over, regia: Peter Solan (Cehoslovacia)
22:00 – Canibal / Cannibal, regia: Manuel Martín Cuenca (Spania, Romania, Rusia, Franta)

CINEMA ELVIRE POPESCO
18:00 – Distrusii/ Sickfulpeople, regia: Juri Rechinsky (Austria, Ucraina)
20:00 – Venus invesmantata in blanuri/ Venus in fur, regia: Roman Polanski (Franta, Polonia)

Joi, 12 iunie
CINEMA STUDIO
12:00 – Pionier/ Pioneer, regia: Erik Skjoldbjærg (Norvegia, Germania, Suedia, Franta, Finlanda)
14:00 – Copiii preotului/ The Priest’s Children,, regia: Vinko Bresan (Croatia, Serbia)
16:00 – Pe o strada din Palermo/ A Street in Palermo, regia: Emma Dante ((Italia, Elvetia, Franta)
18:00 – Cainele/ Paat, Regia: Amir Toodehroosta (Iran) – Mentiunea speciala a juriului TIFF 2014
20:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri (Romania)
22:00 – Sex shop-ul/ Adult World, regia: Scott Coffey (S.U.A.)

Citeste si:  Cum sa te concentrezi mai bine

CINEMA ELVIRE POPESCO
18:00 – Sfantul GRA/ Sacro GRA, regia: Gianfranco Rosi (Franta, Italia)
20:00 – Baietii din Est/ Eastern Boys, regia: Robin Campillo (Franta)

Vineri, 13 iunie
CINEMA STUDIO
12:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri (Romania)
14:00 – Traiasca libertatea! / Viva la Liberta!, regia: Roberto Ando (Italia)
16:00 – Bucuresti, unde esti?, Regia: Vlad Petri
18:00 – Ce-am avut mai de pret/ Everything We Loved, regia: Max Currie (Noua Zeelanda)
20:00 – Quod Erat Demonstrandum, regia: Andrei Gruzsniczki (Romania)
22:15 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri (Romania)

CINEMA ELVIRE POPESCO
18:00 – Casa Radio/ La Maison de la Radio, regia: Nicolas Philibert (Franta)
20:00 – Daca tu nu, eu da/ Arrête ou je continue, regia: Sophie Fillières

Sambata, 14 iunie
CINEMA STUDIO
12:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri
14:00 – Nunta in ofsaid/ La gran familia espanola, regia: Daniel Sánchez Arévalo (Spania)
16:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri
18:00 – Vocea celor neauziti/ The Voice of the Voiceless, regia: Maximón Monihan (S.U.A.)
20:00 – Natura Moarta/ Still Life, regia: Uberto Pasolini (Marea Britanie, Italia) – Premiul Publicului TIFF 2014
22:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri

Citeste si:  Iutta sprijina prima Gala a Fundatiei Regina Maria

CINEMA ELVIRE POPESCO
14:00 – Alfabet/ Alphabet, Regia: Erwin Wagenhofer(Austria)
16:00 – A fi si a avea/ Être et avoir, regia: Nicolas Philibert (Franta)
18:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri
20:00 – Spuma zilelor/ Mood Indigo, regia: Michel Gondry (Franta, Belgia)

Duminica, 15 iunie
CINEMA STUDIO
12:00 – Bucuresti, unde esti?,/b>, regia: Vlad Petri
14:00 – Ida, regia: Pawel Pawlikowski (Polonia)
16:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri
17:30 – Viktoria, regia: Maya Vitkova (Bulgaria, Romania) – Premiul Special al Juriului TIFF 2014
20:30 – Stockholm, regia: Rodrigo Sorogoyen (Spania) – Trofeul Transilvania 2014
22:15 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri

CINEMA ELVIRE POPESCO
14:00 – Paradiso, regia: Omar Al Abdul Razzak, (Spania)
16:00 – Nenette, regia: Nicolas Philibert, (Franta)
18:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri, (Romania)
20:00 – Tinutul meu salbatic/ My sweet pepper land, Regia: Hiner Saleem, (Franta, Germania)

J’AI BISTROT
21:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri, (Romania)

Luni, 16 iunie
CINEMA STUDIO
12:00 – Profetul, aurul si ardelenii, regia: Dan Pita, (Romania)
14:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri, (Romania)
16:00 – Pestele si Pisica/ Fish and Cat, regia: Shahram Mokri, (Iran)
18:30 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri, (Romania)
20:00 – Despre Oameni si Cai/ Of Horses and Men, regia: Benedikt Erlingsson, (Islanda, Germania)
22:00 – Spargatoarea de banci/ Banklady, regia: Christian Alvart, (Germania)

Citeste si:  Unde mergem in week-end? 20-22 iunie

Marti, 17 iunie
CINEMA STUDIO
12:00 – Artista, Dolarii si Ardelenii, regia: Mircea Veroiu, (Romania)
14:00 – Bucuresti, unde esti?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (Romania)
16:00 – Zgarie-nori suspendati/ Floating Skyscrapers, regia: Tomasz Wasilewski, (Polonia) – Premiul pentru cea mai buna regie
18:00 – Bucuresti, unde esti?, Bucharest?, regia: Vlad Petri, (Romania)
20:00 – Artificii in plina zi/ Black Coal, Thin Ice, regia: Diao Yinan, (China, Hong Kong)
22:15 – Calea desertului/ Tracks, regia: John Curran, (Australia, Marea Britanie)

Miercuri, 18 iunie
CINEMA STUDIO
12:00 – Pruncul, Petrolul si Ardelenii, regia: Dan Pita, (Romania)
14:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri, (Romania)
16:00 – Vis-a-Vis, regia: Nevio Marasovi?, (Croatia)
18:00 – Bucuresti, unde esti?, regia: Vlad Petri, (Romania)
20:00 – Suntem cele mai tari!/ We are the best!, regia: Lukas Moodysson, (Suedia, Danemarca)
22:00 – Suntem Mari Pepa! / We are Mari Pepa!, regia: Samuel Kishi Leopo, (Mexic)

Joi, 19 iunie
CINEMA STUDIO
12:00 – Povestea mortii mele/ Historia de la meva mort, regia: Albert Serra, (Spania, Franta)
15:00 –Marketa Lazarova, regia: František Vlá?il, (Cehoslovacia)
18:00 – Intalniri pe neve/ Blind, regia: Levan Koguashvili, (Georgia)
22:00 – Inamicul/ Enemy, regia: Denis Villeneuve, (Canada, Spania)


Nici un comentariu

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.